07:54 GMT +319 October 2018
Listen Live
    Sport

    Daily Sports Roundup

    Sport
    Get short URL
    0 10
    Below follow the main events in the Russian sports world in the last 24 hours at 2.p.m. GMT September 21

    * At the FIBA World Basketball Women's Championship in Brazil (through September 23):

    - Russia advanced to the semifinals, beating Spain 60:56

    Quarterfinal results:

    Spain - Russia - 56:60

    Brazil - Czech Republic 75:51

    Australia - France - 79:66

    Lithuania - United States - 56:90

    Semifinal line-up (September 21):

    Brazil - Australia

    Russia - United States

    * At the World Badminton Championships in Madrid, Spain (through September 24):

    Men's doubles:

    - Vitaly Durkin and Alexander Nikolayenko failed to advance to the third round, losing to Malaysian duo Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari and Woon Fui Lin 24-26, 11-21

    Mixed doubles:

    - Marina Yakusheva and Vitaly Durkin lost to Chinese pair Yawen Zhang and Zhongbo Xie 21-23, 20-22 in the second round

    * At the $600,000 China Open WTA tennis tournament in Beijing (through September 24):

    Singles:

    - No.2-seed Svetlana Kuznetsova advanced to the quarterfinals after Jelena Kostanic (Croatia) retired in the first set

    - No.3-seed Nadazhda Petrova advanced to the quarterfinals, beating Eleni Daniilidou (Greece) 6-1, 6-2

    * At the $175,000 Sunfeast Open WTA tennis tournament in Kolkata, India (through September 24):

    Singles:

    - Alla Kudryavtseva advanced to the quarterfinals, beating Hana Sromova (Czech Republic) 6-2, 6-0

    - Olga Puchkova advanced to the quarterfinals, beating Nicole Pratt (Australia) 6-2, 2-6, 6-2

    * The 2006/2007 Russian Soccer Cup, last 32 round, second-leg results (host teams listed first):

    Angusht Nazran/1st div. - Amkar Perm - 1:2 (Amkar wins 5-1 on aggregate)

    Anzhi Makhachkala/1st div. - Lokomotiv Moscow - 1:1 (Lokomotiv wins 5-3)

    Sibir Novosibirsk/1st div. - Spartak Nalchik - 2:0 (Sibir wins 3-1)

    Tom Tomsk - Dinamo Kirov/2nd div. - 2:1 (Tom wins 6-1)

    Metallurg Krasnoyarsk/1st div. - Saturn Ramenskoye - 1:2 (Saturn wins 6-2)

    FC Rostov - FC Khimki/1st div. - 0:1 (Rostov wins 2-1)

    Mordoviya Saransk/2nd div. - CSKA Moscow - 1:0 (CSKA wins 4-1)

    FC Moscow - Terek Grozny/1st div. - 4:0 (Moscow wins 5-4)

    Kuban Krasnodar/1st div. - Krylya Sovietov Samara - 1:4 (Krylya Sovietov wins 5-2)

    Shinnik Yaroslavl - Dinamo Bryansk/1st div. - 3:1 (Series tied 3-3, Dinamo wins on away goals)

    Spartak Moscow - Ural Yekaterinburg/1st div. - 2:2 (Spartak wins 3-2)

    Dinamo Moscow - Spartak Nizhny Novgorod/1st div. - 2:0 (Dinamo wins 5-1)

    Zenit St. Petersburg - FC Chita/2nd div. - 2:1 (Zenit wins 4-2)

    * SuperLeague hockey results and standings (host teams listed first):

    Vityaz Podolsk - HK MVD Tver - 3:9

    1 Ak Bars Kazan - 6 games/15 points/goal difference +13

    2 HK MVD Tver - 6/14/+8

    3 Khimik Voskresensk - 5/12/+8

    4 Sibir Novosibirsk - 5/12/+6

    5 Metallurg Magnitogorsk - 6/10/+7

    6 Vityaz Podolsk - 6/10/-2

    7 Neftekhimik Nizhnekamsk - 6/10/+4

    8 Salavat Yulayev Ufa - 6/9/-1

    9 Avangard Omsk - 5/9/+4

    10 Dinamo Moskow - 6/9/+1

    11 Metallurg Novokuznetsk - 5/8/+2

    12 CSKA Moscow - 6/7/+3

    13 Lada Tolyatty - 6/7/-3

    14 SKA St. Petersburg - 6/7/0

    15 Lokomotiv Yaroslavl - 4/5/-2

    16 Severstal Cherepovets - 6/3/-13

    17 Krylya Sovietov Moscow - 5/2/-8

    18 Amur Khabarovsk - 5/1/-13

    19 Traktor Chelyabinsk - 6/1/-14

    * A 12-game match for the World Chess Champion title between the world champion in classical chess Vladimir Kramnik (Russia) and FIDE world champion Veselin Topalov (Bulgaria) starts Thursday night in Elista, Russia

    Community standardsDiscussion
    Comment via FacebookComment via Sputnik
    • Сomment