Registration was successful!
Please follow the link from the email sent to

Daily Sports Roundup

Subscribe
Below follow the main events in the Russian sports world in the last 24 hours at 3:00 p.m. GMT November 17:

* At the World Volleyball Men's Championship in Japan (through December 3):

Russia lost to Serbia 0:3 in qualifying Group D.

Group D results and standings:

Russia -Serbia - 0:3 (22-25, 18-25, 23-25)

Canada - Kazakhstan - 3:0 (25-21, 26-24, 25-21)

Tunisia - S. Korea - 3:2 (25-22, 24-26, 17-25, 28-26, 15-13)

1 Serbia - 1 game/2 points

2 Canada - 1/2

3 Tunisia - 1/2

4 S. Korea - 1/1

5 Kazakhstan - 1/1

6 Russia - 1/1

* Russian women's basketball team Spartak Moscow Region trounced Famila Basket Schio (Italy) 81:31 away in 2006/07 Euroleague's qualifying Group A. CSKA Volgaburmash Samara beat Halcon Avenida Salamanca (Spain) 72:66 away in Group B. UMMC Yekaterinburg lost to Ros Casares Valencia (Spain) 63:79 away in Group C.

Results and standings (host teams listed first):

Group A

Famila Basket - Spartak - 31:81

MKB Euroleasing Sopron (Hungary) - TEO Vilnius (Lithuania) - 85:76

USO Mondeville (France) - Wisla Can-Pack (Poland) - 56:69

1 Spartak - 3 games/6 points

2 MKB Euroleasing - 3/6

3 USO Mondeville - 3/5

4 TEO Vilnius - 3/4

5 Wisla Can-Pack - 3/3

6 Famila Basket - 3/3

Group B

Halcon Avenida - CSKA Samara - 66:72

Bourges Basket (France) - Dexia Namur (Belgium) - 66:54

MiZo Pecs (Hungary) - ZVVZ USK Prague (Czech Republic) - 76:50

1 Bourges Basket - 3/6

2 CSKA Volgaburmash - 3/6

3 MiZo Pecs - 3/5

4 Halcon Avenida - 3/4

5 Dexia Namur - 3/3

6 ZVVZ USK Prague - 3/3

Group C

Ros Casares - UMMC Yekaterinburg - 79:63

USVO Valenciennes Olympic (France) - Lotos Gdynia (Poland) - 75:67

Fenerbahce SK Istanbul (Turkey) - Gambrinus Sika Brno (Czech Republic) 66:70

1 Ros Casares - 3/5

2 Fenerbahce - 3/5

3 Gambrinus - 3/5

4 UMMC - 3/5

5 USVO Valenciennes - 3/4

6 Lotos Gdynia - 3/3

* Basketball team Dinamo Moscow Region lost to Anda Ramat Hasharon (Israel) 67:92 away in 2006/2007 Women's EuroCup tournament's qualifying Group A. Dinamo Moscow beat K. Cero VODS Kosice (Slovakia) 102:76 away in Group I. Dinamo Kursk beat Gustino Zepter Tigers Wels (Austria) 72-66 away in Group J. Chevakata Vologda beat ZKK Merkur Celje (Slovenia) - 72:56 away in Group K. Nadezhda Orenburg beat MBK Ruzomberok (Slovakia) 87:70 away in Group L.

Results and standings (host teams listed first):

Group A

Anda Ramat - Dinamo - 92:67

K.V. Imperial AEL Limassol (Cyprus) - KK Hemofarm Vrsac (Serbia) - 51:72

1 KK Hemofarm Vrsac - 2/4

2 Dinamo - 2/3

3 Anda Ramat Hasharon - 2/3

4 K.V. Imperial AEL- 2/2

GROUP I

K. Cero VODS - Dinamo Moscow - 76:102

Arvi Marijampole (Lithuania) - Kara Trutnov (Czech Republic) - 73:72

1 Dinamo Moscow - 2/4

2 K. Cero VODS - 2/3

3 Arvi Marijampole - 2/3

4 Kara Trutnov - 2/2

Group J

Gustino Zepter Tigers - Dinamo Kursk - 66:72

Sibenik Jolly JBS (Croatia) - Kozachka-Zalk Zaporozhye (Ukraine) - 83:76

1 Dinamo Kursk - 2/4

2 Kozachka-Zalk- 2/3

3 Sibenik Jolly - 2/3

4 Gustino Zepter Tigers - 2/2

Group K

ZKK Merkur Celje (Slovenia) - Chevakata Vologda - 56:72

ZKK Medvescak - (Croatia) - Szeviep Szeged (Hungary) - 56:91

1 Szeviep Szeged - 2/4

2 Chevakata - 2/4

3 ZKK Merkur - 2/2

4 ZKK Medvescak - 2/2

Group L

MBK Ruzomberok (Slovakia) - Nadezhda Orenburg - 70:87

Gospic (Croatia) - TTT Riga (Latvia) - 80:65

1 Nadezhda - 2/4

2 MBK Ruzomberok - 2/3

3 Gospic - 2/3

4 TTT Riga - 2/2

* SuperLeague hockey results and standings (host teams listed first):

Neftekhimik Nizhnekamsk - Metallurg Magnitogorsk - 0:4

Ak Bars Kazan - Traktor Chelyabinsk - 2:1

1 Ak Bars Kazan - 23 games/52 points/goal difference +44

2 Avangard Omsk - 23/48/+20

3 Sibir Novosibirsk - 22/43/+12

4 Salavat Yulayev Ufa - 22/42/+15

5 Khimik Voskresensk - 22/38/+17

6 CSKA Moscow - 23/38/+13

7 Metallurg Magnitogorsk - 23/38/+14

8 Severstal Cherepovets - 23/36/+1

9 HK MVD Tver - 23/35/+2

10 Dinamo Moscow - 23/34/0

11 Neftekhimik Nizhnekamsk - 23/33/-5

12 Lokomotiv Yaroslavl - 21/29/-5

13 Lada Tolyatty - 23/29/-9

14 SKA St. Petersburg - 23/27/-6

15 Traktor Chelyabinsk - 23/26/-21

16 Vityaz Podolsk - 23/26/-13

17 Metallurg Novokuznetsk - 22/22/-13

18 Krylya Sovietov Moscow - 22/14/-30

19 Amur Khabarovsk - 23/11/-36

Newsfeed
0
To participate in the discussion
log in or register
loader
Chats
Заголовок открываемого материала