08:05 GMT +322 April 2018
Listen Live
    Sport

    Daily Sports Roundup

    Sport
    Get short URL
    0 01
    Below follow the main events in the Russian sports world in the last 24 hours at 3:00 p.m. GMT January 17:

    * At the $31 million Australian Open Grand Slam tournament in Melbourne (through January 28):

    Women's singles second round:

    - No.3-seed (3) Svetlana Kuznetsova beat Monique Adamczak (Australia) 6-2, 6-1

    - Nadezhda Petrova (5) beat Gisela Dulko (Argentina) 6-1, 6-2

    - Yelena Dementieva (7) beat Martina Muller (Germany) 7-5, 3-6, 6-0

    - Maria Kirilenko (26) beat Julia Vakulenko (Ukraine) 4-6, 6-3, 6-4

    - Olga Puchkova lost to No.2-seed Amelie Mauresmo 2-6, 2-6

    - Yelena Vesnina lost to Maria Elena Camerin (Italy) 6-4, 3-6, 6-8

    Women's singles first round:

    - Dinara Safina (9) beat compatriot Yekaterina Bychkova 7-6, 6-1

    - Vera Zvonaryova (22) beat Tzipora Obziler (Israel) 6-3, 6-4

    - Yelena Bovina lost to Li Na (19, China) 4-6, 3-6

    Men's singles second round:

    - Mikhail Yuzhny (25) beat Yen-Hsun Lu (Taiwan) 7-5, 6-4, 6-4

    - Marat Safin (26) beat Dudi Sela (Israel) 6-3, 5-7, 4-6, 7-6, 6-0

    Men's singles first round:

    - Igor Kunitsyn lost to Fabrice Santoro (France) 6-7, 3-6, 0-6

    Women's doubles first round:

    - Yelena Bovina and Alla Kudryavtseva beat No.9-seed pair Corina Morariu (U.S.)/ Rennae Stubbs (Australia) 6-3, 6-3

    - Svetlana Kuznetsova and Martina Hingis (Switzerland) beat No.15-seed duo Janette Husarova (Slovakia)/ Jelena Jankovic (Serbia) 7-5, 6-1

    - Anastassia Rodionova and Andreea Ehritt-Vanc (Romania) lost to No.3-seed Cara Black (Zimbabwe)/Liezel Huber (South Africa) 4-6, 4-6

    * Basketball team Khimki Moscow Region beat Lukoil Academic Sofia (Bulgaria) 101:77 in 2006/2007 ULEB Cup tournament's qualifying Group C. UNICS Kazan beat PAOK Thessaloniki (Greece) 85:57 in Group D.

    Results and standings (host teams listed first):

    Group C

    Khimki - Lukoil Academic - 101:77

    Montepaschi Siena (Italy) - Oostende (Belgium) - 73:62

    Hapoel Migdal Jerusalem (Israel) - Alba Berlin (Germany) - 95:82

    1 Montepaschi - 10 games/18 points

    2 Khimki - 10/15

    3 Hapoel Migdal - 10/15

    4 Alba Berlin - 10/14

    5 Lukoil Academic - 10/14

    6 Oostende - 10/14

    Group D

    UNICS Kazan - PAOK Thessaloniki - 85:57

    EiffelTowers (Netherlands) - Crvena Zvezda Belgrade (Serbia) - 89:92

    Dexia Mons (Belgium) - Real Madrid (Spain) - 76:96

    1 Real Madrid - 10/17

    2 UNICS Kazan - 10/17

    3 Crvena Zvezda - 10/17

    4 PAOK - 10/16

    5 EiffelTowers - 10/12

    6 Dexia Mons - 10/11

    * Russian men's basketball team Dinamo Moscow Region lost to SC Azovmash Mariupol (Ukraine) 68:79 in 2006/2007 EuroCup tournament's qualifying Group J. Lokomotiv Rostov beat Spirou Charleroi (Belgium) 74:64 in Group K.

    Results and standings (host teams listed first):

    Group J

    SC Azovmash Mariupol - Dinamo Moscow Region - 79:68

    ASK Riga (Latvia) - Maroussi Athens (Greece) - 92:88

    1 Azovmash Mariupol - 2 games/4 points

    2 Dinamo Moscow Region - 2/3

    3 ASK Riga - 2/3

    4 Maroussi Athens - 2/2

    Group K

    Spirou Charleroi - Lokomotiv Rostov - 64:74

    Panionios BC Athens (Greece) - Turk Telekom S.C. Ankara (Turkey) - 68:71

    1 Turk Telekom - 2/4

    2 Lokomotiv Rostov - 2/3

    3 Panionios BC Athens - 2/3

    4 Spirou Charleroi - 2/2

    * SuperLeague hockey results and standings (host teams listed first):

    Traktor Chelyabinsk - Ak Bars Kazan - 1:1

    SKA St. Petersburg - Khimik Voskresensk - 3:5

    Metallurg Novokuznetsk - Krylya Sovietov Moscow - 3:2

    Vityaz Podolsk - Avangard Omsk - 5:5

    Lada Togliatti - Sibir Novosibirsk - 2:0

    Dinamo Moscow - Metallurg Magnitogorsk - 0:1

    HK MVD Tver - Neftekhimik Nizhnekamsk - 3:2

    Severstal Cherepovets - CSKA Moscow - 1:1

    Lokomotiv Yaroslavl - Salavat Yulayev Ufa - 2:4

    1 Ak Bars Kazan - 37 games/83 points

    2 Avangard Omsk - 38/79

    3 Metallurg Magnitogorsk - 38/74

    4 Khimik Voskresensk - 38/72

    5 Sibir Novosibirsk - 38/70

    6 Salavat Yulayev Ufa - 38/67

    7 CSKA Moscow - 38/62

    8 HK MVD Tver - 37/56

    9 Severstal Cherepovets - 38/56

    10 Neftekhimik Nizhnekamsk - 38/53

    11 Lada Togliatti - 38/53

    12 Lokomotiv Yaroslavl - 38/51

    13 SKA St. Petersburg - 38/46

    14 Dinamo Moscow - 38/46

    15 Vityaz Podolsk - 38/39

    16 Metallurg Novokuznetsk - 37/38

    17 Traktor Chelyabinsk - 38/37

    18 Amur Khabarovsk - 37/30

    19 Krylya Sovietov Moscow - 38/21

    * Russian men's bandy Superleague results and standings (host teams listed first):

    Western Division:

    Start Nizhny Novgorod - Lokomotiv Orenburg - 9:3

    Volga Ulyanovsk - Dinamo Moscow - 3:13

    1 Dinamo Moscow - 16 games/45 points

    2 Zorky Krasnogorsk - 16/41

    3 Rodina Kirov - 17/36

    4 Uralsky Trubnik Pervouralsk - 15/30

    5 Raketa Kazan - 14/27

    6 Volga Ulyanovsk - 13/16

    7 Vodnik Arkhangelsk - 14/16

    8 AMNGR Murmansk - 17/13

    9 Start Nizhny Novgorod - 15/11

    10 Stroyitel Syktyvkar - 15/6

    11 Lokomotiv Orenburg - 16/5

    Eastern Division:

    SKA-Sverdlovsk Yekaterinburg - SKA-Zabaikalets Chita - 3:4

    Mayak Krasnoturyinsk - SKA-Neftyannik Khabarovsk - 2:5

    1 Kuzbass Kemerovo - 16/45

    2 Baikal-Energia Irkutsk - 14/31

    3 Yenisei Krasnoyarsk - 16/31

    4 SKA-Neftyannik Khabarovsk - 15/29

    5 Sibselmash Novosibirsk - 16/24

    6 SKA-Zabaikalets Chita - 14/22

    7 Mayak Krasnoturyinsk - 15/16

    8 Metallurg Bratsk - 13/15

    9 Lesokhimik Ust-Ilimsk - 14/12

    10 Sayany Abakan - 15/8

    11 SKA-Sverdlovsk Yekaterinburg - 14/3

    Community standardsDiscussion
    Comment via FacebookComment via Sputnik
    • Сomment